O. Jacek Siepsiak SJ: Ekologia korzeni
Po przeczytaniu „Laudato si” Franciszka mam wrażenie, że takie odwiedziny należą do swoistej ekologii człowieka. Dotknąć korzeni! Pielgrzymować! A przede wszystkim poznać, by pokochać. Podczas wizyty w Turynie papież Franciszek powiedział, że jest „wnukiem tej ziemi”. Jego dziadkowie pochodzą z …
o. Wojciech Żmudziński SJ: Laudato si – zachwycić się pięknem
Nigdy nie martwiłem się o zbawienie ateistów, którzy czytają z szacunkiem i z uwagą Księgę Natury. Jestem pewien, że pewnego dnia zaskoczy ich zwykła jaskółka rysując krzyż na niebie. W gorszej sytuacji są ci, którzy nic nie czytają i tylko …
Encyklika Laudato si’: ekologia integralna, a zatem i ludzka
Encyklika Papieża Franciszka zaprezentowana wczoraj w Watykanie jest poświęcona, jak czytamy w jej tytule, „trosce o wspólny dom” – czyli o dzieło stworzenia powierzone przez Boga wszystkim ludziom. Nowy papieski dokument zaczyna się słowami: Laudato si’, mi’ Signore – „Pochwalony …
O. Dariusz Piórkowski SJ: Ekologiczne nawrócenie
Wrażliwość na cierpienie środowiska ściśle musi łączyć się z poszanowaniem godności człowieka i współodczuwania z jego cierpieniem. Brak tych dwóch postaw prowadzi, zdaniem Papieża, do wypaczeń: zideologizowanej troski o środowisko lub całkowitej nonszalancji i braku troski o niego. Śledząc komentarze …
Co może znaleźć się w nowej encyklice ekologicznej?
Henry Longbottom SJ jest jezuickim scholastykiem i zarazem absolwentem prestiżowego wydziału prawa na Oxford University. Przed wstąpieniem do zakonu pracował jako prawnik międzynarodowej kancelarii, gdzie specjalizował się w przypadkach związanych ze środowiskiem naturalnym. Jest jednym z wielu przedstawicieli Kościoła, działających …