Festiwal Sarbiewskiego: jezuicki Horacy znów inspiruje!
Już po raz dwunasty od 6 do 8 maja odbywały się na Północnym Mazowszu Dni Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, nazwane w tym roku po raz pierwszy Festiwalem. Organizowane od kilkunastu lat spotkania przybliżają postać jezuickiego poety okresu baroku, a także stwarzają …
Jezuita w spódnicy – historia Joanny Austriackiej SJ
Jako argument w historii o nieudanej próbie założenia żeńskiej gałęzi Towarzystwa Jezusowego warto podać krótką informację o jedynej kobiecie, której św. Ignacy nie odmówił ślubów zakonnych i przynależności przez osiemnaście lat do Towarzystwa. Przeczytaj także historię nieudanej próby założenia gałęzi...
Chodelski Loret. Historia i piękno niezwykłego miejsca
Kilkadziesiąt kilometrów od Lublina w sąsiedztwie niewielkiego miasteczka – Chodel, wśród malowniczych łąk i stawów, na wyspie otoczonej wodą, stoją ruiny kościoła pw. Matki Bożej Loretańskiej. Na wakacyjnym szlaku warto odszukać i zobaczyć chodelski Loret, bowiem historia i piękno tego …
Chiny: ponad 360 mln widzów obejrzało film o malarzu jezuicie
Ponad 360 mln widzów w Chinach obejrzało film o włoskim jezuicie, o. Giuseppe Castiglione, malarzu chińskich cesarzy. Informację tę podało biuro państwowej telewizji CCTV w Pekinie. Trzyczęściowy film dokumentalny opowiada o pochodzącym z Mediolanu zakonniku Giuseppe Castiglione (1688-1766), który stał …
Być dla innych – o jezuitach w pigułce
Gdy papież Paweł III zatwierdził w 1540 r. Towarzystwo Jezusowe, było ono tylko małą grupką przyjaciół, którzy chcieli wspólnie żyć i pracować na większą chwałę Bożą. Nic nie wskazywało na to, że podjęte przez nich działania przyniosą tak wielkie owoce.…