Publiczne Gimnazjum Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki
ul. Spółdzielców 5, 30-682 Kraków, Polska
Tel. +48 12 655 09 24
[email protected]
Drodzy Przyjaciele Jezuitów!
To wielka radość przedstawić Wam nowy projekt edukacyjny jezuitów w Polsce. We wrześniu otworzymy pierwszą jezuicką szkołę publiczną w Krakowie. Tak, zdajemy sobie sprawę z tego, że zestawienie jezuicka i publiczna brzmi nieco dziwnie, ale to właśnie jest powód naszej radości. Wszystko ma swój początek w decyzji władz miasta Krakowa w sprawie likwidacji jednego z krakowskich gimnazjum. Widmo likwidacji szkoły sprawiło, że społeczność lokalna, chcąc ratować jedyną szkołę na osiedlu, poprosiła jezuitów o jej poprowadzenie. Postanowiliśmy się podjąć tego wyzwania, ponieważ stwierdziliśmy, że jest to doskonała okazja, by jezuicką pedagogiką objąć tych, którzy często nie mają możliwości kształcenia w ośrodkach, charakteryzujących się wysokim poziomem edukacji. Otwierając szkołę szukamy przyjaciół, oraz tych, którzy będą gotowi wesprzeć ten fascynujący i pełen wyzwań projekt.
Oto pierwszy raz w powojennej historii Polski, jezuici poprowadzą szkołę publiczną za darmo. To brzmi bardzo obiecująco. Zgodnie z ustaleniami z władzami miasta, szkoła będzie miała charakter prawdziwie jezuicki zostając jednocześnie szkołą publiczną. Kandydaci i rodzice będą poinformowani podczas indywidualnych spotkań o celach ignacjańskiej pedagogiki, oraz wprowadzeni w program wychowawczy oparty na wartościach katolickich. Największą korzyścią tego modelu szkoły jest fakt, że najuboższe dzieci z dzielnicy będą miały możliwość uczęszczać do jezuickiej szkoły zupełnie za darmo.
Osiedle Na Kozłówce położone jest w dzielnicy Krakowa, w której mieszka spora liczba młodych ludzi. Brakuje tam jednak szkół, które mogłyby zaoferować wysoki poziomie edukacji, a miesięczne przychody wielu rodzin są bardzo niskie. Stąd pragnienie otwarcia w tym rejonie szkoły jezuickiej, która wyszłaby naprzeciw potrzebom ludzi mniej zamożnych.
Aby projekt doczekał się realizacji potrzebujemy przyjaciół, którzy z entuzjazmem dla tego typu działalności, gotowi będą przyjść nam z pomocą finansową. Skoro szkoła będzie szkołą publiczną, przysługujące jej środki będą w stanie pokryć jedynie w części wydatki związane z utrzymaniem placówki. Rządowo-samorządowa dotacja prawie w całości pochłaniana jest przez pensje dla nauczycieli i pracowników, oraz w niewielkim stopniu pokrywa wydatki bieżące. Pozostałe inwestycje, np.: programy pozalekcyjne, kaplica, salka dla katechety, pracownie komputerowe, językowe i przedmiotowe biologii, chemii czy zajęć technicznych oraz czytelnia z biblioteką, będą musiały być finansowane przez jezuitów.
Dodatkowo czterdziestoletni już budynek wymaga wielu prac remontowych, jak wymiana dachu, instalacji elektrycznej, podłóg, odmalowania ścian czy podłączenia instalacji ciepłej wody. Umeblowanie szkoły jest już bardzo zużyte i wymaga całościowej wymiany, klasy nie mają odpowiednich sieci internetowych, rzutników multimedialnych czy innych pomocy dydaktycznych, choćby białych tablic, na których można pisać kolorowymi pisakami. Jest jeszcze stołówka z kuchnią, w której nie ma zmywarki czy obieraczki do warzyw. W końcu, planujemy też zaadoptować jakąś przestrzeń na pomieszczenia dla jezuickiej wspólnoty, tak, aby móc tam zamieszkać i pracować na miejscu.
Wraz z Ojcem Prowincjałem, Wojciechem Ziółkiem, dwoma innymi jezuitami, którzy będą pracować razem ze mną, jak również z wieloma przyjaciółmi, jako dyrektor nowej szkoły pragnę wyrazić nasze głębokie zaangażowanie w ten projekt.
Zapraszam do udziału każdego, kto utożsamiając się w jakiś sposób z wartościami jezuickiej edukacji, pragnie kontynuować tradycję zakonu, w duchu służby młodym, stając się tym samym współtwórcą tego projektu dla większej Bożej chwały.
O. Paweł Brożyniak SJ
Krakow, 09.01.2012
Zobacz też: