Polskie pieśni maryjne
Znana zasada głosi: Lex orandi – lex credendi, tzn. sposób modlitwy jest wyrazem wiary. Duży udział pieśni maryjnych w repertuarze śpiewów kościelnych w Polsce świadczy o maryjności naszej wiary.…
Cisza i Zbawienie
Kluczowe wydarzenia dotyczące zbawienia dokonały się w ciszy: Narodzenie Jezusa w ciszy nocy, Śmierć Jezusa w ciszy wieczoru, Zmartwychwstanie w ciszy poranka. Cała Wielka Sobota to milczenie i bezruch. Syn Boży, tak jak spokojnie leżał w żłóbku, spoczywa w grobie. …
Jezuita wyklęty
Uważa, że wyraża przekonania większości narodu. Nie uznaje władz obecnych. Uważa się za przeds[tawiciela] 24 milj[onów] Polaków, którzy nie zgadzają się z obecną rzeczyw[istości] i modlą się o wolność – zapisał w sierpniu 1949 r. funkcjonariusz komunistycznej bezpieki.…
O co chodzi w Wielkim Poście?
Katolicy żywią różne opinie na temat Wielkiego Postu. Jednak chyba najbardziej rozpowszechnione jest przekonanie, że w tym czasie Kościół oczekuje od swoich członków podjęcia jakiejś formy wyrzeczenia. Najczęściej utożsamia się je z ograniczeniem w korzystaniu z pewnych dóbr lub z …
Magowie, mędrcy czy królowie?
Według średniowiecznej tradycji było ich trzech. Ormianie nazwali ich Kacprem z Indii, Melchiorem z Persji i Baltazarem z Arabii. Mieszkańcy Mediolanu nadają im inne imiona: Rustico, Eleuterio i Dionigio. Katakumbowe malowidła przedstawiają nieraz czterech, sześciu a nawet dwunastu mędrców przybyłych …
Imię Jezusa wielkim fundamentem wiary
Dziś uroczystość Najświętszego Imienia Jezus, tytularne święto naszego zakonu – z tej okazji przytaczamy kazanie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera. Kazanie 49, O chwalebnym Imieniu Jezusa Chrystusa. Oto właśnie Najświętsze Imię. Tak bardzo upragnione przez ojców dawnego przymierza. Z tak …
Bł. M. Augustyn Pro SJ – „Chrystus Królem!”
Ojciec Augustyn Pro był ofiarą prześladowania Kościoła w Meksyku na początku XX wieku. Wiedziony ateistyczną ideologią antychrześcijański rząd zdominowany przez masonów zakazał publicznej działalności Kościoła. Jezuita łamał te niesprawiedliwe zakazy i nadal służył wiernym. Oskarżony o udział w zamachu na …
Bł. Jan Beyzym SJ – opiekun trędowatych
Całe swoje życie Ojciec Jan Beyzym budował na Jezusie Chrystusie. Jemu dał się prowadzić na trudnej drodze zakonnego i kapłańskiego powołania. Od dwunastego roku życia zastanawiał się nad wyborem drogi życia. Był opiekuńczy wobec młodszego rodzeństwa i chętnie się nim …
Stanisław Kostka SJ – odwaga świętości
Ani opór możnych rodziców, ani ostrożność jezuitów w Wiedniu, ani trud samotnej wędrówki z Wiednia do Rzymu, nie powstrzymały go od wstąpienia do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego. Dziś wspominamy go w liturgii.…
Z czym do ludzi – Ignacjańskie Dni Młodzieży [WIDEO]
Internet czy książka? Studia czy praca? Rodzina czy kariera? PiS czy PO? Polska czy Wielki Świat? Dzisiejsze perspektywy są ogromne – co wybrać? Ignacy Loyola nie wiedząc, czy „zadać kilka ciosów sztyletem” Maurowi, który obrażał Najświętszą Panienkę, zdał się na …