Św. Andrzej Bobola, męczennik za wiarę
Dziś wspominamy jednego z patronów Polski, św. Andrzeja Bobolę SJ. Zobacz także: Kim był św. Andrzej Bobola? Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie Historia Św. Andrzeja Boboli w slajdach W małej apsydzie północnej nawy Bazyliki NSPJ w Krakowie znajduje się...
Polskie pieśni maryjne
Znana zasada głosi: Lex orandi – lex credendi, tzn. sposób modlitwy jest wyrazem wiary. Duży udział pieśni maryjnych w repertuarze śpiewów kościelnych w Polsce świadczy o maryjności naszej wiary.…
Cisza i Zbawienie
Kluczowe wydarzenia dotyczące zbawienia dokonały się w ciszy: Narodzenie Jezusa w ciszy nocy, Śmierć Jezusa w ciszy wieczoru, Zmartwychwstanie w ciszy poranka. Cała Wielka Sobota to milczenie i bezruch. Syn Boży, tak jak spokojnie leżał w żłóbku, spoczywa w grobie. …
Gerard Karas SJ: Trzy dekady w Afryce
Z Gerardem Karasem SJ, misjonarzem pracującym w Zambii, rozmawia Józef Augustyn SJ Kiedy wyjechał Ojciec na misje? W 1980 roku, trzydzieści pięć lat temu. Byłem wtedy klerykiem i w Zambii miałem tak zwaną magisterkę, czyli praktykę apostolską i rodzaj próby …
Zmarł o. Bogumił Dzięglewski SJ
9 marca 2016 r., w 79. roku życia, 63. powołania zakonnego i 50. kapłaństwa odszedł do Pana śp. o. Bogumił Dzięglewski, jezuita – duszpasterz w Łodzi, Poznaniu, Warszawie (na Świętojańskiej), Kaliszu, Toruniu, Gdańsku, Piotrkowie Trybunalskim i Bydgoszczy. Msza święta żałobna...
Jezuita wyklęty
Uważa, że wyraża przekonania większości narodu. Nie uznaje władz obecnych. Uważa się za przeds[tawiciela] 24 milj[onów] Polaków, którzy nie zgadzają się z obecną rzeczyw[istości] i modlą się o wolność – zapisał w sierpniu 1949 r. funkcjonariusz komunistycznej bezpieki.…
Do boju! Czyli młodzi jezuici na zawodach piłkarskich…
20 lutego 2016 r. jezuiccy scholastycy wzięli udział w VIII Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych w Halowej Piłce Nożnej. Wspaniale zorganizowane Mistrzostwa odbyły się w Białymstoku i zostały przygotowane przez trzykrotnych Mistrzów Polski, czyli kleryków z tamtejszego Seminarium. …
O co chodzi w Wielkim Poście?
Katolicy żywią różne opinie na temat Wielkiego Postu. Jednak chyba najbardziej rozpowszechnione jest przekonanie, że w tym czasie Kościół oczekuje od swoich członków podjęcia jakiejś formy wyrzeczenia. Najczęściej utożsamia się je z ograniczeniem w korzystaniu z pewnych dóbr lub z …
Magowie, mędrcy czy królowie?
Według średniowiecznej tradycji było ich trzech. Ormianie nazwali ich Kacprem z Indii, Melchiorem z Persji i Baltazarem z Arabii. Mieszkańcy Mediolanu nadają im inne imiona: Rustico, Eleuterio i Dionigio. Katakumbowe malowidła przedstawiają nieraz czterech, sześciu a nawet dwunastu mędrców przybyłych …
Bł. M. Augustyn Pro SJ – „Chrystus Królem!”
Ojciec Augustyn Pro był ofiarą prześladowania Kościoła w Meksyku na początku XX wieku. Wiedziony ateistyczną ideologią antychrześcijański rząd zdominowany przez masonów zakazał publicznej działalności Kościoła. Jezuita łamał te niesprawiedliwe zakazy i nadal służył wiernym. Oskarżony o udział w zamachu na …