Kult Serca Jezusowego upowszechnił jezuita

Bazylika Serca Pana Jeusa w Warszawie. (fot. Anna Dziemska)

Bazylika Serca Pana Jeusa w Warszawie. (fot. Anna Dziemska)

W czerwcu, w niemal wszystkich polskich kościołach, trwają modlitwy do Serca Pana Jezusa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do ustanowienia liturgicznego święta Boskiego Serca Pana Jezusa i zatwierdzenia go przez papieża Klemensa XIII wieku przyczynili się Polacy.

Ustanowione, w roku 1765, święto dotyczyło początkowo tylko terytorium Polski, tj. ówczesnego Królestwa Polskiego. Dekret wydany przez papieża był odpowiedzią na memoriał biskupów polskich, wysłany do Biskupa Rzymu w 1764 r. W XVIII i XIX wieku kult Boskiego Serca Pana Jezusa rozprzestrzenił się na cały świat. Potwierdził to papież Pius IX, w roku 1856, kiedy oficjalnie rozszerzył czerwcowe święto na cały Kościół. Leon XIII natomiast, 31 grudnia 1899 roku, oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

Kult Bożego Serca istniał od początku chrześcijaństwa. Na przestrzeni wieków głosili go liczni czciciele Serca Jezusowego, wybitni katolicy, doktorowie, teologowie, mistycy i święci.

Pierwsze w świecie kompendium nabożeństwa do Serca Pana Jezusa pt. „Ognisko serc – Serce Jezusa” napisał polski jezuita, pisarz i mistyk – o. Kacper Drużbicki SJ (1590 -1662). Ułożone przez niego litanie i modlitwy do Serca Jezusowego, zostały rozpowszechnione w całej Europie. Ojciec Drużbicki wzywał do wewnętrznej, osobistej modlitwy Serca Bożego, osobistego poświęcenia się i wynagradzania zniewag Panu Jezusowi.

Św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690) (fot. wikipedia.org)

Św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690)
(fot. Wikipedia.org)

Na wiele lat przed objawieniami Jezusa zakonnicy Małgorzacie Alacoque. w latach 1673 – 1675 o. Kacper Drużbicki SJ postulował kult Serca Jezusa, opracowując jego podstawy teologiczne poparte Biblią i Tradycją Ojców Kościoła. Obecna litania do Serca Pana Jezusa pochodzi z wieku XIX. Jej początek miał miejsce w klasztorze francuskich wizytek. Zatwierdził ją do odmawiania publicznego papież Leon XIII, 2 kwietnia roku 1889. On też dołączył do litanii akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Papież Pius XI dodał akt wynagrodzenia Sercu Jezusowemu, który nakazał odmawiać litanię co roku, w uroczystość Serca Jezusowego.

Wiele narodów i państw poświęciło się Sercu Pana Jezusa, m.in. Ekwador, Kolumbia, Belgia, Hiszpania, Francja, Meksyk i Polska. Istnieją też zakony pod nazwą Serca Jezusowego – m.in. sercanki, siostry Sacre Coeur, siostry urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wielkim czcicielem Serca Pana Jezusa był biskup Józef Pelczar (1842-1924), kanonizowany 18 maja 2003 r. przez papieża Jana Pawła. W 1894 roku założył on w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W 1994 roku z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia tego zgromadzenia, Ojciec Święty Jan Pawel II skierował do Sercanek następujące słowa:

„Polecam Was Najświętszemu Sercu Jezusa, które jest pełne dobroci i miłości. Uczcie się od Bożego Serca ogarniać waszym sercem wszystkich ludzi potrzebujących pomocy duchowej, moralnej, czy materialnej. Dziś potrzebne jest światu serce wielkie, serce otwarte, serce na miarę Najświętszego Serca Jezusa!”

~ JPII

Obietnice Pana Jezusa dla Jego czcicieli, dane św. Małgorzacie Marii Alacoque – [TUTAJ]

Dekret Kongregacji Obrzędów „Instantibus” o ustanowieniu liturgicznego święta ku czci Serca Jezusowego (6 II 1765) – [TUTAJ]

Rozmyślania o Sercu Jezusowym o. Kacpra Drużbickiego SJ – [TUTAJ] 

Anna Dziemska/ (franciszkanie.pl)/ RED.