Finisaż wystawy „Krakowscy Wyklęci”

(fot. Archiwum festiwalu)

(fot. Archiwum finisażu)

6 września 2014 r. (sobota). zapraszamy na finisaż wystawy Krakowscy Wyklęci, który odbędzie się wFabryce Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4.

Andrzej Kołakowski jest polskim działaczem opozycyjnym z czasów PRL, pedagogiem, bardem, publicystą a także nauczycielem akademickim. W latach 80. XX w. był uczestnikiem protestu głodowego w Kościele Narodzenia NMP w Krakowie w celu uwolnienia więźniów politycznych. Zajmował się także drukiem i kolportażem pism podziemnych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku.

Andrzej Kołakowski koncertuje od wielu lat, wykonując swoje piosenki przy akompaniamencie gitary. Do jego dyskografii zalicza się m.in. : Kontrrewolucja z 2002 roku, Oskarżeni o wierność z 2009 r., czy Requiem dla poległych z 2013 r. Oraz utwory: . „Ballada dla Rzeczypospolitej”, ”Epitafium dla majora Ognia”, ”Port Magadan” czy „Przysięga”.

14 września 1949 roku w więzieniu Montelupich w Krakowie został rozstrzelany ks. Władysław Gurgacz, jezuita, kapelan antykomunistycznego oddziału zbrojnego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, aresztowany w Krakowie i skazany na karę śmierci przez komunistyczne władze.

(fot. z Archiwum Księży Jezuitów)

(fot. z Archiwum Księży Jezuitów)


W programie:

16:00–16:45 – oprowadzanie po wystawie – Grzegorz Jeżowski, kurator wystawy 16:55 – projekcja filmu Kapłan Wyklęty – ks. Władysław Gurgacz SJ – Kapelan Polski Podziemnej (sala kinowa) 18:00–19:00 – koncert Andrzeja Kołakowskiego (sala kinowa) 19:30–20:15 – oprowadzanie po wystawie – Grzegorz Jeżowski, kurator wystawy

Na koncert obowiązuje rezerwacja miejsc: [email protected], tel. 12 426 50 60, w godz. 10:00 – 19:00.

Promocyjna sprzedaż folderu wystawy „Krakowscy wyklęci” z 50 % upustem.

Na wszystkie wydarzenia w ramach finisażu wstęp wolny.

RED.

CZYTAJ TAKŻE:

„Jezuita wyklęty”