Mk 1,12-15: Pustynia miejscem próby

(fot. shutterstock.com)

(fot. shutterstock.com)

„Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś usługiwali Mu. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię».” (Mk 1,12-15)

Ewangelista Marek nie opisuje przebiegu kuszenia Jezusa w czasie Jego pobytu na pustyni, lecz zwraca uwagę na opiekę Boga nad Nim i podaje: Czterdzieści dni przebywał na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś usługiwali Mu. Tym, który kusi Jezusa, jest zły duch – Szatan, kłamca, intrygant i przeciwnik Boga. Jezus poddany jest tym samym pokusom, jakich doświadcza w życiu człowiek. Jezus zwyciężył w mocy Ducha, aby Jego naśladowcy posiadali wzór życia w Duchu Świętym.

W Biblii pustynia ma wiele znaczeń. Spotyka się na niej Boga i Jego przeciwnika – diabła. Abraham, Mojżesz i prorocy, a nawet cały naród przechodzili przez doświadczenie pustyni. Ta kraina jest symbolem obumierania, oczyszczenia i śmierci. Nie ma tam drzew, bujnej roślinności, brakuje wody i żyją na niej tylko nieliczne dzikie zwierzęta, skorpiony i węże. Panuje na niej dokuczliwy upał i nocny chłód. Zewsząd zalega przenikająca cisza lub nagle robi się wietrznie, burzowo i groźnie! Biblijne rozumienie pustyni wiąże się z kuszeniem i czasem próby.

Aby w życiu człowieka dokonało się nawrócenie, potrzebna jest pustynia i jej doświadczenie. To odosobnione, surowe miejsce wybrał dla Jezusa Duch Święty i wybiera je On także dla nas co roku u początku Wielkiego Postu. Dla wielu z nas nie będzie to dzika kraina, lecz żyjąc nawet w gwarnym mieście, powinniśmy znaleźć dla siebie swoją pustynię i wygospodarować czas na rekolekcje i modlitwę. Ma to być miejsce odosobnienia, oczyszczenia, pokuty i duchowej odnowy, gdzie sam Bóg kształtować będzie nasze serce i rozum. Z pewnością taka pustynia będzie także miejscem kuszenia nas. Nasza pustynia to swoista szkoła, w której kształcić i prowadzić będzie nas Duch Święty. Szatan Jezusowi i nam, Jego uczniom, nie oszczędza kuszenia, lecz nie jesteśmy skazani na przegrywanie i uleganie złu!

Czy potrafimy przewidywać i rozpoznawać ataki kusiciela i umiemy oddawać się w przemożną opiekę aniołów służących Jezusowi i nam? Niech łaska, miłość i dobroć Chrystusa pomogą zatriumfować nad pokusą!

poslaniec big  ks. Stanisław Groń SJ