Numer „Być dla innych” o dyscyplinie

Tym razem rozpoczynamy w „Być dla innych” dyskusję o dyscyplinie w szkole, w pracy i w życiu codziennym. Wielu nauczycieli i rodziców przyznaje, że nie przychodzi im łatwo dyscyplinować dzieci. Z jednej strony pragną wychować je do niezależności, z drugiej zaś strony chcą, by słuchały ich nauk. Czy narastające trudności w prowadzeniu zajęć lekcyjnych i angażowaniu dzieci w rodzinne obowiązki mają swoje źródło w zmianach kulturowych, czy też są efektem nieumiejętności dorosłych?

Jarosław Kordziński w artykule „Co z tą dyscypliną” uważa, że niewłaściwe zachowanie uczniów na lekcji bywa nieraz zdrową reakcją na doświadczenie, jakie serwuje im nieprzygotowany do zajęć nauczyciel. Natomiast Aleksandra Ćwiek pisze o doświadczeniach uczniów, którzy porównują nauczycieli wprowadzających dyscyplinę dobrocią i miłością z tymi, którzy spokój w klasie próbują osiągnąć strachem i terrorem. W wielu adresowanych do nauczycieli tekstach burzymy istniejące mity, sugerujemy rozwiązania i zachęcamy do kreatywności.

Obok dyscypliny w szkole, zwracamy także uwagę na jej rolę w życiu człowieka. Dariusz Michalski SJ proponuje refleksję nad dyscypliną w życiu duchowym a muzyk z grupy MoCarta i szkoleniowiec z Laboratorium Pozytywnej Zmiany wypowiadają się na temat samodyscypliny w pracy.

Nie zapominamy także o innych tematach wychowawczych i krótkich świadectwach w dziale „życie i wychowanie”. Dowiemy się tu o wychowaniu w starożytnym Egipcie, o przełamywaniu stereotypów, o szacunku w relacjach między nauczycielem a uczniem. Zainteresowani kontynuacją wcześniejszej dyskusji o leczeniu narkomanów znajdą tu wywiad z Martą Gaszyńską, zwolenniczką terapii metadonem.

Numer rozpoczynamy nawiązując do ostatniej konferencji, jaką zorganizowaliśmy w Gdyni na temat sfeminizowanego wychowania a kończymy pomysłami na lekcje wychowawcze, wynikami przeprowadzonych w tym roku ankiet i felietonem. Zapraszam do lektury.

Kwartalnik można zakupić w salonach Empik, w salonach prasowych Ruchu, na stacjach paliw Lotos oraz na stronie internetowej www.mojeksiazki.otwarte24.pl

Wojciech Żmudziński SJ

 

Kategorie: Aktualności, Bez kategorii

Więcej o:

Udostępnij na