Jezuici zwołują 36. Kongregację Generalną

(fot. Don Doll SJ)

(fot. Don Doll SJ)

Generał Towarzystwa Jezusowego, Ojciec Adolfo Nicolás, ogłosił dzień 3 października 2016 roku (wspomnienie św. Franciszka Borgiasza) pierwszym dniem 36. Kongregacji Generalnej Jezuitów.

Kongregacja Generalna to wydarzenie o doniosłym znaczeniu w 474-letniej historii Towarzystwa Jezusowego. Przez wszystkie lata funkcjonowania zakonu miała ona miejsce jedynie 35 razy, lecz zmieni się to już za dwa lata na podstawie decyzji przełożonego generalnego Jezuitów o. Adolfo Nicolása SJ, który ogłosił chęć ustąpienia z funkcji po 6 latach jej sprawowania.

Wybór nowego przełożonego to jeden z dwóch powodów powołania Kongregacji. Drugim, zgodnie z Konstytucjami, może być omówienie spraw „o skutkach dalekosiężnych i wielkiej wagi” [680]. O. John Padberg SJ, historyk i wieloletni dyrektor Institute of Jesuit Sources (Instytutu Dokumentów Jezuickich) określa Kongregację jako pracę na rzecz „utrwalenia, ochrony oraz wzrostu życia Towarzystwa, wspólnotowego i indywidualnego życia religijnego jego członków, a także umocnienia zewnętrznych apostolatów”.

(fot. Don Doll SJ)

Msza Święta sprawowana w pokoju, gdzie pracował o. Ignacy Loyola (fot. Don Doll SJ) .

Dlaczego wyznaczony został tak odległy termin? Powołanie Kongregacji skutkuje licznymi działaniami organizacyjnymi. Jak mówi o. James Grummer SJ – jeden z dwunastu pracujących u boku o. Nicolása Doradców Generalnych: „Do 2016 roku trzeba zrobić mnóstwo rzeczy, począwszy od organizacji Kongregacji Prowincjonalnych, poprzez wybór elektorów, skończywszy na znalezieniu w Rzymie ponad dwustu miejsc na ich zakwaterowanie oraz wspólną pracę”.

Jak zgodnie powtarzają uczestnicy poprzednich Kongregacji Generalnych, są one zawsze wspaniałym i jednoczącym współbraci doświadczeniem. Z historycznego punktu widzenia Kongregacje często przynosiły Jezuitom przełomy i istotne zmiany. 6. zgromadzenie dało jezuitom obowiązek modlitwy przez co najmniej godzinę dziennie oraz zobligowało ich do corocznego uczestnictwa w 8-dniowych rekolekcjach. W trakcie 34. Kongregacji podkreślono znaczenie jezuickiej misji „posługi wiary i promocji sprawiedliwości”.

Historia Kongregacji pełna jest także rozmaitych ciekawostek. Pierwsze zgromadzenie odbyło się w 1558 roku, w dwa lata po śmierci ojca założyciela Towarzystwa Jezusowego, św. Ignacego Loyoli. Opóźnienie wynikało jednak nie ze względów organizacyjnych, ale z powodu wojny pomiędzy królem hiszpańskim Filipem II oraz papieżem Pawłem IV. Wśród ciekawostek dotyczących samej logistyki należy wspomnieć zasadę równości przy rozmieszczeniu miejsc uczestników. Wątpliwości co do umiejscowienia elektorów nigdy nie ma, gdyż zasiadają według porządku alfabetycznego.

Tekst opracowano na podstawie artykułów z witryny Jesuit.org.

RED