Deklaracja dotycząca Syrii

Kościół św. Ignacego Loyoli SJ w Rzymie. (fot. Krzysztof Kołacz)

Kościół św. Ignacego Loyoli SJ w Rzymie. (fot. Krzysztof Kołacz)

25 października br. odbyła się coroczna Konferencja jezuickich Prowincjałów Europy. Publikujemy sformułowaną na tymże spotkaniu deklarację dotyczącą Syrii.

Konferencja jezuickich Prowincjałów Europy
Rzym, 25 października 2013.
Deklaracja dotycząca Syrii

My, Prowincjałowie Jezuiccy, jako wyżsi przełożeni Towarzystwa Jezusowego na Bliskim Wschodzie i w Europie, z radością przyjęliśmy ostatnią wypowiedź Ojca Świętego na temat Syrii. Z całą swoją siłą, zwracał on uwagę opinii międzynarodowej na tragedię Syrii i wezwał „strony zaangażowane w konflikt, aby posłuchały głosu własnego sumienia, aby nie zamykały się we własnych interesach” . Wraz z nim, my również deklarujemy, że „stosowanie przemocy nigdy nie prowadzi do pokoju”, ale że jedyna droga do pokoju wiedzie poprzez kulturę spotkania i kulturę dialogu.

Kroki w kierunku pokoju

Dlatego ucieszyliśmy się, że ustała groźba powietrznych ataków przeciw Syrii i wspieramy rozpoczęcie procesu, którego celem jest zniszczenie wszelkiej broni chemicznej znalezionej na ziemiach Syrii. Cieszymy się, że właśnie rozpoczęły się negocjacje na temat konferencji pokojowej dla Syrii i nalegamy, żeby ten proces pokojowy przebiegał szybko, odważnie i zdecydowanie. Zachęcamy wszystkie strony konfliktu, jak również całą społeczność międzynarodową, do:

  • pilnego dążenia do zawieszenia broni, gwarantowanego przez organizacje międzynarodowe;
  • ustanowienia planu, mającego na celu przygotowanie spotkania wszystkich stron konfliktu;
  • przeprowadzenia konferencji pokojowej, aby osiągnąć wspólne porozumienie, które będzie chroniło życie obywateli Syrii.

Mobilizacja społeczna i obywatelska

Jednocześnie wzywamy raz jeszcze do mobilizacji wszystkich organizacji cywilnych i społecznych, aby pomogły mieszkańcom Syrii zmierzyć się z jedną z największych tragedii humanitarnych naszego stulecia. Troska o uchodźców, zarówno wewnątrz, jak i poza granicami kraju (około jednej czwartej populacji), potrzeba jedzenia, lekarstw i pomocy medycznej, uwolnienie aresztowanych i zakładników oraz ponowne otwarcie instytucji edukacyjnych, wciąż są naglącymi problemami.

Gry interesów

Chcemy też skierować uwagę na konieczność nazwania po imieniu i przyznania się do prawdziwych interesów kierujących zainteresowanymi stronami, zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, jak i międzynarodowym, które niestety nie zawsze są zgodne z interesami mieszkańców Syrii. W szczególności, wzywamy do refleksji nad konsekwencjami produkcji i sprzedaży broni; wzywamy do zaprzestania dostarczania i sprzedaży broni wszystkim stronom konfliktu.

Konieczne rozeznawanie

Wraz ze wspólnotą międzynarodową, chcemy również usilnie nakłaniać do odrzucenia wszelkiego wsparcia, zarówno dyplomatycznego, jak i militarnego, dla każdej strony, która otwarcie popiera jakąkolwiek formę przemocy, fanatyzmu lub ekstremizmu. Szacunek dla godności osoby ludzkiej, jak również praw człowieka, powinny tworzyć kryterium oraz podstawowy i najważniejszy punkt odniesienia w niesieniu wszelkiej pomocy materialnej.

Wspólnoty chrześcijańskie w Syrii

Na koniec, zwracamy szczególną uwagę na złe traktowanie i represje wobec wspólnot chrześcijańskich żyjących w Syrii. Obecne na jej terytorium od początku chrześcijaństwa, wspólnoty te tworzą nieodłączny element tkanki społecznej i kulturowego bogactwa oraz aktywnie włączają się w rozwój Syrii. Rozwiązania wspierające wypędzenie lub eliminację tych wspólnot są niedopuszczalne. Chcemy zachęcić te wspólnoty chrześcijańskie i zapewnić je, że pełnią wartościową rolę w swoich społeczeństwach poprzez wierne świadczenie o Ewangelii: dobrej nowinie, która wzywa do pokoju, sprawiedliwości, przebaczenia, zrozumienia i pojednania.

RED.