Równi w obliczu śmierci
Średniowieczne przedstawienia W średniowieczu poczucie obecności śmierci wszechogarniającej człowieka wraz z przeniesieniem obrzędów świata żywych do świata zmarłych ukształtowały temat ikonograficznyTańca śmierci. Rozwijał się on w późniejszych wiekach. Połączono bowiem elementy wiary chrześcijańskiej z makabreską, przedstawieniem teatralnym i...
Stanisław Groń SJ: Śmierć i życie – listopadowa refleksja
W listopadzie ożywa w nas myśl o śmierci i życiu wiecznym. Częściej niż zwykle odwiedzamy cmentarze, dekorujemy groby naszych bliskich, palimy znicze na mogiłach znanych i nieznanych nam osób, uczestniczymy w procesjach cmentarnych. Ożyją Twoi umarli, zmartwychwstaną ich trupy, obudzą...
Dziś pogrzeb legendarnego słowackiego kardynała-jezuity
Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył dziś w Nitrze (Słowacja) uroczystościom pogrzebowym kard. Jána Chryzostoma Korca SJ. Msza św. pogrzebowa odprawiona została o godz. 11.00. Po niej nastąpiło złożenie zwłok zmarłego purpurata w krypcie katedry p.w. św. Emmerama. Urodzony 22 …
Św. Alfons Rodriguez – świętość zwyczajna
Przyszedł na świat 25 lipca w 1531 roku w Segowii w bogatej rodzinie kupieckiej. Przez rok studiował w kolegium jezuitów w Alkali, musiał jednak przerwać naukę, by po śmierci ojca zająć się rodzinnym przedsiębiorstwem. Ożenił się z Marią Suarez, z …
Święty Alfons Rodriguez – człowiek na furcie
W małej apsydzie nawy północnej bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, w pobliżu transeptu znajduje się ołtarz dedykowany św. Alfonsowi Rodriguezowi (1531-1617), zamożnemu kupcowi hiszpańskiemu, który po śmierci żony i dwójki dzieci, mając już 40 lat, wstąpił do jezuitów …